Skip to content

Sponzoring (CZ)

Drtivá většina sponzorů pomáhá hře Engine Evolution, protože mě zná, líbí se jim myšlenka hořického okruhu ve hře a rádi přispívají na takovéto projekty. Všichni ale také víme, že business je o vzájemné pomoci. Na jedné straně je to finančí podpora, na druhé straně to je nějaká reklama, která by měla být podpořena čísly, která nespadla z nebe.

Jak jsme se sem dostali?

S vývojem hry jsem začal v roce 2016. Můj původní nápad byl udělat hru kompletně zadarmo a vydělávat jen na reklamách – trochu jako závodní tým. Postupně se mi dařilo získávat sponzory a vrchol nastal asi v roce 2018, kdy jsem měl na chvíli 7 sponzorů. V té době se jsem si ale začal uvědomovat, že jsem na vrcholu toho, kolik dokáži vydělat s idividuálně domluvenými reklamami, což jsou jednotky/desítky tisíc × několik značek.

Chtěl jsem tedy přejít k něčemu, co dokáže dobře škálovat. Odpovědí bylo oslovit hráčskou komunitu ve velkém, vstoupit na distribuční platformu Steam (online obchod s hrami), kde jsem pokračoval s tím, že se hra dá zadarmo stáhnout. Do té doby jsem měl za cíl vytvořit simulátor hořických závodů. Pochopil jsem ale, že lidé, co hru zapnou, to dělají z jiných důvodů. Došel jsem k závěru, že se od ostatních her mohu odlišit především zachycením jedinečné hořické atmosféry a zážitkem ze závodění kolo na kolo s jinými lidmi. Nový business plán byl prodávat lidem motorky se vzhledem reálných jezdců a jiné zajímavosti. Hráči mohou závodit s ostaními hráči po celém světe. Potenciální trh jsou milióny hráčů a tak stačí, aby každý hráč dal v průměru pouze pár korun. Jednou z výhod je, že se dá zaměřit na bohatší trhy jako je USA a západní Evropa.

V letech 2019 a 2020 jsem tak nějak přišel v podstatě o všechny sponzory (změny vlastnictví, covid atd.) krom firmy Xcomp a začal jsem opět skoro od nuly. Tedy nula to nebyla, ale spíš 500 Kč za měsíc. Tehdy bylo covidové období a jelikož jsem si byl svým plánem jistý z nějakého důvodu, tak jsem pokračoval dál. Velký zlom nastal v roce 2021 při vydání nové verze, kdy jsem vydělal 7 000 Kč za říjen a v lednu 2022 při vydání “finální verze pro rok 2021” dokonce 15 000 Kč. Hra funguje v ročních cyklech a nyní jsem na konci jednoho a před začátkem nového, proto mám asi nejméně lidí za rok a ty částky klesly ke 4 000 za měsíc.

Další velký zlom však nastal v dubnu. Viděl jsem, že hra jede, postupuje kupředu a “vítězství” už je na dosah. Objevila se však malá zkratka k úspěchu. Kontaktovala mě firma Anzu https://www.anzu.io/ (obdoba Google ads, ale pro hry). Rychle jsem viděl, že ve spolupráci s nimi mohu z jejich reklam vydělat až 10× tolik, co z nákupů hráčů, a krok, co bych dělal 2 roky, můžu udělat za 3 měsíce. Mně bude stačit rozmístit reklamní plochy a oni do toho nalijou reklamy ze západních trhů.

Plán více méně zafungoval, jeden problém se vyskytnul nebo možná příležitost. Firma se specializuje na západní trhy a tak nemá pro Česko žádné reklamy. To ale znamená, že si je můžu dojednat já sám.

Hodnota reklam v Česku

Údaje jsou platné pro verzi 2021 od 21. 9. 2021 do 14. 8. 2022. Verze 2022 by měla vyjít na konci srpna 2022, v současnou chvíli má už DVOJNÁSOBEK wishlistů než měla verze 2021 v moment vydání. Tudíž je dobrá šance, že za rok budou tyto čísla ještě dvakrát větší.

Celkový počet hráčů321 280
Z toho v Česku7 352
Průměrný čas hraní jednoho hráče42 minut
Co je validní reklama?1) Alespoň 1,5 % obrazovky
2) Alespoň 2 sekundy
3) Pod menším úhlem než 55°
4) Viditelné alespoň z 50 %
Tržní cena jedné takové reklamy v ČeskuPřibližně 0,1 Kč
Kolik reklam za minutu hráči vidíOkolo 14 validních
Jaká je teda potenciální hodnota reklamní plochy ve hře v Česku?
(Kolik by si za takovou reklamní plochu řekl Google/Facebook/Anzu)
7 352 × 42 × 0,1 × 14 = 432 297 Kč (za 327 dní)

Jak to vypadá ve hře?

Na videu níže vidíte, jak to vypadá v Hořicích. Můžete vidět reklamy na firmy Xcomp s.r.o. a Přípojky s.r.o. Hořice jsou delší trať a hrají ji pokročilejší hráči, kterých je málo, tudíž jsem tam rozmístil reklamy zatím jednodušeji. Na jiných tratích jsem rozmýšlel každou zatáčku do dokonalosti abych maximalizoval výkon reklam. pro plný zážitek si doporučuji hru vyzkoušet! 🙂

Shrnutí

  1. Zavrhl jsem reklamy kvůli tomu, že nešly škálovat, a změnil jsem business model.
  2. Přišla firma (https://www.anzu.io/), která vyřešila škálování businessu reklam po celém světě.
  3. Ona firma se zaměřuje na USA a západní trhy, protože začínají a zatím se jim to jinde nevyplatí.
  4. Tudíž jsem takřka omylem vytvořil nemalej reklamní prostor a byla by asi škoda ho nechat ležet.
  5. Mým úplně vysněným cílem je uzavřit 10× smlouvu za 10 000 Kč na rok s 10 firmami. Mně to zaplatí kolej a jídlo – vy dostanete 4x výhodnější reklamu než Google ads.
  6. Já budu mít jistotu a zbytek, co vydělám, bude takřka čistej zisk, kterej můžu použít na vývoj a zkvalitnění hry, aby vydání verze 2023 bylo třeba ještě 2x nebo 3x zase větší. Můj aktuální růst je třetí rok po sobě 5x až 8x v počtu hráčů a rád bych to držel dál, trh s hráči závodních her je ještě daleko od vyčerpání.
  7. Naše domluvená reklama bude aktivní v Česku, jednotliví sponzoři dostanou prostor přímo úměrný přispěné částce. Pokud máte zájem o jiné země, tak se můžeme pobavit dále.

Kontakt

V případě jakýchkoliv dotazů mě můžete kontaktovat emailem na simunekpetr98@gmail.com.